x x logo_sp3ns

Szczypta historii

Pomoce dydaktyczne

Linux w szkole

Linux w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Nowym Sączu wykorzystywany jest od roku 2001. Na co dzień z Linuksa (w czasie lekcji i zajęć dodatkowych) korzystają uczniowie z klas II-VI. Wielu z nich chwali sobie taką możliwość.

Kalendarium zmian:

- 2009r.
W marcu na wszystkich czterech komputerach w czytelni "automagicznie" pojawiła się dystrybucja openSUSE 11.1. Każdy z komputerów wyposażony jest teraz w dwa systemy operacyjne. Daje się zauważyć, że Linux cieszy się sporą popularnością.

- 2008r.
Otrzymaliśmy nowa pracownię. Na dyskach twardych nowych komputerów zagościła dystrybucja openSUSE. W chwili obecnej Linux zainstalowany jest na komputerach uczniowskich w obu szkolnych pracowniach oraz na komputerach w pokoju nauczycielskim - łącznie na 31 maszynach. Oczywiście Linux zarządza nadal pracą głównego szkolnego serwera, na którym "pojawiły się" kolejne nowe usługi - serwer nazw (DNS) oraz serwer plików dla sieci wewnętrznej (SAMBA).

- 2007r.
Na początku roku 2007 wymieniliśmy wysłużony serwer na nowy. Zmieniła sie też dystrybucja nim zarządzająca. Uruchomiliśmy przy okazji kilka nowych usług - serwery: proxy i czasu dla komputerów w sieci wewnętrznej.

- 2004r.
Wraz z pojawieniem się nowych komputerów, pojawiła się w szkole dystrybucja SUSE Linux - na początku w wersji 9.2, później jej nowsze wersje. Z czasem zostały zastąpione dystrybucją openSUSE, która króluje na komputerach uczniowskich do dnia dzisiejszego.

- 2003r.
Na komputerach uczniów również pojawiła się, bardzo stabilna i wydajna, dystrybucja PLD Linux. Przetrwała do chwili wymiany sprzętu na nowy, co miało miejsce we wrześniu 2004r.

- 2002r.
Uruchomiliśmy pierwszy szkolny serwer. Jego pracą zarządzał PLD Linux 1.0. Oprócz pelnienia funkcji serwera dostępowego do sieci internet, pełnił również funkcję serwerów: DHCP, WWW oraz FTP. Całość pracowała bez zarzutu aż do początku roku 2007.

- 2001r.
Linux zainstalowany był tylko na stacjach uczniowskich w pracowni komputerowej. Była to dystrybucja Mandrake w wersji 6.1. Z upływem czasu system był aktualizowany do nowszych wersji.

6-ci latki w szkole - banner

Szukaj z Google

logo Google

Portale internetowe