PRAKTYKI PEDAGOGICZNE STUDENTÓW PWSZ W NOWYM SĄCZU

• Dane statystyczne:
      • ilość oddziałów: 17 (klasy I-VI), 2 (oddziały 0),
      • czas pracy: 8:00-14:00;
    • Komputery w szkole: schemat szkolnej sieci;
    • Charakterystyka pracowni komputerowej w budynku przy ul. Szkolnej 9:
      • komputery klasy PC: serwer oraz 15 stacji roboczych;
      • systemy operacyjne:
        • serwer: Microsoft Windows Server 2003 for Small Business Server;
        • stacje robocze: OpenSuSE Linux 11.3, Windows Vista Business lub Windows XP Professional;
      • oprogramowanie użytkowe:
        • przeglądarki internetowe: Firefox, Konqueror, Microsoft Internet Explorer, Mozilla, Opera;
        • programy pocztowe: KMail, Microsoft Outlook, Microsoft Outlook Express, Opera;
        • edytory i procesory tekstu: AbiWord, Kate, Kword, KWrite, Microdoft Word, Notatnik, OpenOffice.org Writer, WordPad;
        • arkusze kalkulacyjne: Gnumeric, KSpread, Microsoft Excel, OpenOffice.org Calc;
        • edytory grafiki: Designer, Edytor ikon, Karbon14, OpenOffice.org Draw, Paint, The Gimp, Xpaint;
        • programy prezentacyjne: KPresenter, Microsoft PowerPoint, OpenOffice.org Impress;
        • programowanie: KTurtle;
        • i inne;
    • Imię i nazwisko nauczyciela informatyki: Tadeusz Sołtys;
    • Autor i nazwa programu nauczania: Tadeusz Sołtys, "Informatyka bez granic" - autorski program nauczania informatyki w SP3 w Nowym Sączu.

2. Program praktyk pedagogicznych:
    • zapoznanie się z funkcją i zadaniami szkoły: logo, misja i wizja szkoły, program rozwoju szkoły, szkolny program wychowawczy,
    • zapoznanie się z zasadami funkcjonowania Rady Szkoły,
    • zapoznanie sie z warsztatem pracy, programem nauczania, przewodnikami metodycznymi,
    • poznanie bazy dydaktycznej szkoły,
    • zapoznanie się z dziennikiem lekcyjnym,
    • prowadzenie notatek z przebiegu obserwowanych lekcji,
    • przygotowywanie pomocy dydaktycznych,
    • pomoc w indywidualnej pracy uczniów przy komputerach (na prośbę opiekuna),
    • prowadzenie dziennika szkolnego,
    • prowadzenie fragmentów lekcji,
    • udział w organizacji zabaw i wycieczek klasowych,
    • pełnienie dyżurów na korytarzu;
    • pisanie konspektów,
    • samodzielne prowadzenie lekcji,
    • opracowywanie testów i sprawdzianów,
    • ocenianie pracy uczniów,
    • stosowanie nauczania problemowego,
    • przygotowanie tematu projektu grupowego dla całej grupy i czuwanie nad jego realizacją;

3. Zajęcia informatyki w naszej szkole prowadzone są według następujących planów pracy dydaktyczno-wychowawczej: Dotyczy to również lekcji prowadzonych przez studentów.

Uczniów nalezy oceniać zgodnie z wymaganiami edukacyjnymi.

4. Podczas zajęć informatyki w naszej szkole szczególny nacisk kładzie się na wykształcenie umiejętności wykorzystania komputera niezależnych od systemu operacyjnego, czy też oprogramowania użytkowego. Z tego też powodu komputery w pracowni wyposażone są w kilka systemów operacyjnych (BeOS, Solaris, Linux, Windows) oraz sporą ilość oprogramowania użytkowego (po kilka z każdej grupy programów). Systemy oraz oprogramowanie stosowane są na zmianę (np. przeglądarki internetowe: Galeon, Internet Explorer, Konqueror, Mozilla, Netscape, Opera; edytory tekstu: AboWord, Kate, KWord, Microsoft Word, Notatnik, OpenOffice.org Writer, WordPad).

Praktykanci zobowiązani są do zapoznania się z obsługą wszystkich wykorzystywanych systemów operacyjnych oraz programów użytkowych.

5. Przygotowywane przez praktykantów pomoce dydaktyczne powinny mieć postać:
    • foliogramów,
    • stron WWW,
    • prezentacji multimedialnych,
    • publikacji elektronicznej (dokumenty PDF),
    • inną, zaakceptowaną przez opiekuna.

6. Konspekty (scenariusze lekcji) oraz propozycje pomocy dydaktycznych należy przedłożyć osobiście z conajmniej 10-dniowym wyprzedzeniem. Konsultacje mogą być prowadzone przy pomocy poczty elektronicznej (tsoltys@oswiata.org.pl).
    Przedkładane materiały mogą mieć postać:
    • wydruku,
    • elektroniczną:
      • dokumenty tekstowe - pliki w formacie *.html, *.rtf;
      • grafika - pliki w formacie *.png, *.jpg lub *.gif;
      • tekst + grafika - pliki w formacie *.pdf;
      • inne - w formatach obsługiwanych przez oprogramowanie dostępne w pracowni.

7. Wydruk (kopie) pomocy dydaktycznych potrzebnych w czasie lekcji można wykonać w szkole. Niezbędne materiały eksploatacyjne zapewnia szkoła. Szczegóły należy uzgodnić wcześniej z opiekunem.

8. Dzienniczki praktyk należy przedkładać opiekunowi na bieżąco.

9. Wszelkie nieobecności na praktykach (nawet z powodu choroby) powinny być odrobione - niekoniecznie w tym samym dniu tygodnia, czy takiej samej formie.