Film rozwija naturalne potrzeby człowieka związane z ciekawością świata – wzbogaca bezpośrednie poznawanie otoczenia poprzez udział w filmowych „podróżach” do miejsc i zjawisk na co dzień niedostępnych. Może być sojusznikiem we wprowadzaniu w świat wartości, jak również w rozwijaniu szczególnie istotnych kompetencji czytelniczych poprzez przygotowanie do odbioru różnych tekstów kultury, w tym filmów. Zatem należy zapoznawać się ze specyfiką sztuki filmowej, właściwymi tej sztuce środkami wyrazu, gatunkami, ale także procesem powstawania filmu i jego twórcami.
Kino oparte na literaturze to najczęściej adaptacje filmowe, a rzadziej ekranizacje, choć często terminy te używane są zamiennie. Ekranizacja filmowa jest wiernym pod względem treści i formy przeniesieniem dzieła na ekran filmowy. Adaptacja zakłada wprowadzenie do książkowego pierwowzoru pewnych modyfikacji, których tak naprawdę rzadko można uniknąć.
Widzowie nie do końca wiedzą, czego się spodziewać po filmie, czy spełni ich oczekiwania? Czy stwierdzą, że książka była lepsza niż jej ekranizacja?
Najlepiej przekonać się osobiście – najpierw czytając książkę a potem oglądając film.
Oto przykłady, że to, co na papierze, doskonale prezentuje się też na ekranie.
Poniżej lista 20 znanych filmów, które powstały na podstawie książek.