To jest strona archiwalna – aktualna witryna internetowa znajduje się → tutaj

ul. Szkolna 9, 33-300 Nowy Sącz, 18 444 34 80, sp3_sekretariat@edu.nowysacz.pl, Biuletyn Informacji Publicznej

Historia Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Sączu

Czy znacie historię naszej szkoły? Kiedy została założona, w jakim budynku uczyli się jej pierwsi uczniowie, nazwiska pierwszego dyrektora i nauczycieli? Te i inne informacje można znaleźć w starej, oprawionej w skórę kronice, mającej ponad 100 lat - należy do największych "skarbów" archiwalnych naszej szkoły. Przechowywana jest w gabinecie Pana Dyrektora Andrzeja Hasslingera.

1892

17 sierpnia 1892 roku rozporządzeniem wysokiej...

17 sierpnia 1892 roku rozporządzeniem wysokiej c.k. Rady Szkolnej Krajowej w gminie wiejskiej Załubińcze została powołana z dniem 1 września 1892 roku "Osobna Jednoklasowa Szkoła Pospolita". W początkowym roku szkolnym zapisało się do szkoły 84 dzieci. Pierwszym patronem szkoły był św. Jan Nepomucen, a dzień 10 maja (święto patrona) obchodzono uroczyście i stał się on dniem wolnym od nauki. Pierwszym stałym nauczycielem szkoły został w 1893 roku Karol Kostrzewski. Do kroniki wpisał: "Proszę Cię, Boże mój, błogosław mojej pracy, aby wyszła na pożytek gminy i dziatwy mojej pracy powierzonej". Jak mówi kronika: "Do wybudowania tej szkoły przyczyniły się najwięcej swoim wpływem i staraniem tegoczesny naczelnik gminy Załubińcze pan Mojżesz Kampf i pan Stanisław Zaremba, przewodniczący Rady Szkolnej". Pozostaje jednak zagadką, gdzie znajdował się ten budynek. W 1904 roku przekształcono szkołę jednoklasową na czteroklasową miejską, mieszaną. Do szkoły tej uczęszczały dzieci mieszkające na przedmieściu Zakamienica, włączonym rok wcześniej do miasta.
1906

W 1906 roku nadano szkole nazwę...

W 1906 roku nadano szkole nazwę Czteroklasowej Szkoły Mieszanej imienia Jana Kochanowskiego. W 1909 roku rozdzielono ją na szkołę męską imienia Jana Kochanowskiego i żeńską imienia Urszuli Kochanowskiej. Jeszcze przed I wojną światową szkoła, mająca siedzibę w wynajętym od Markusa Marguliesa budynku, planowała budowę nowej siedziby. Po wielu perypetiach, których historię znajdziemy w najstarszej kronice szkolnej, w lipcu 1939 roku rozpoczęto wykopy pod nowy budynek. Prace przerwał wybuch II wojny światowej. Po wojnie wznowiono prace, by wreszcie w 1955 roku mogły dzieci rozpocząć naukę w nowym - obecnym budynku.
1914

Historię szkoły w sposób znaczący...

Historię szkoły w sposób znaczący naznaczyły obie wojny światowe. W czasie I wojny światowej kwaterujące w mieście wojska austriackie zajęły oba budynki szkolne aż do 22 maja 1915 roku. W salach szkolnych stały nawet konie. W wyniku tego budynki zostały zdewastowane, lekcje nie odbywały się, a nauka mogła rozpocząć się dopiero 1 października 1915 roku. Okres wojny to również okres epidemii: szkarlatyny, ospy oraz słynnej "śmiercionośnej" grypy "influenzy zwanej hiszpanką", które nie ominęły uczniów tej szkoły. Z roku na rok przybywało uczniów wyznania mojżeszowego - w 1917 roku była ich już blisko połowa. Religii rzymsko-katolickiej uczył ksiądz Gazda, religii mojżeszowej mgr Wolf Kohn. Nie odnotowano w kronice przypadków konfliktów między uczniami na tle religijnym.
1924

W 1924 roku szkołę zreorganizowano...

W 1924 roku szkołę zreorganizowano na siedmioklasową Publiczną Szkołę Powszechną Męską im. Jana Kochanowskiego.
1939

W czasie II wojny światowej...

W czasie II wojny światowej budynek szkolny również kilkukrotnie był zajmowany przez wojsko, w 1942 roku szkoła została przez władze okupanckie zmuszona do opróżnienia budynku szkolnego w ciągu 24 godzin. W czasie przeprowadzki i w wyniku późniejszych losów część pomocy szkolnych i akt szkoły, w tym najstarsza kronika, zginęły lub zostały zniszczone, szkoła "tułała się" po różnych budynkach aż do końca wojny. Sprzęt i akta szkolne umieszczone zostały w różnych mieszkaniach prywatnych i w piwnicach Zamku Jagiellońskiego. Naukę organizowano w prywatnych budynkach zastępczych lub pożydowskich. Nauczyciele nie dopuścili do przerwania nauki - uczyli w maleńkich izdebkach prywatnych. W zimie, w latach 1943-45, nie dostarczono opału - uczniowie przynosili w teczkach kawałki drewna i węgla, nie zdejmowano wierzchnich okryć, ale nie przerwano nauki. 16 stycznia 1945 roku budynek szkoły przy ulicy Jana Kochanowskiego został trafiony pociskiem i spłonął doszczętnie. Uratowało się to, co było rozmieszczone w domach prywatnych. Wysadzenie zamku w powietrze - w styczniu 1945 - pozbawiło szkołę schowanych tam sprzętów szkolnych.
1945

Natychmiast po oswobodzeniu...

Natychmiast po oswobodzeniu miasta, 22 stycznia 1945 roku, rozpoczęła się nauka w budynku szkoły imienia Urszuli Kochanowskiej (dawna filia przy ulicy Jana Kochanowskiego). Po wojnie szkoła dostała przydział do różnych budynków, gdzie uczyły się również inne szkoły, czasami po godzinie 13-tej. Sprawa budowy nowej szkoły stała się bardzo pilna. W 1953 roku rozpoczęto wreszcie budowę na zakupionej jeszcze przed wojną parceli przy ulicy Szkolnej 9. Po dwóch latach stanął dzisiejszy budynek. Nowy budynek wymagał wiele pracy zarówno wewnątrz jak i zewnątrz. W 1955 roku Kronikarz pisał: "Obejście szkoły błotniste, nie zniwelowane. W dni deszczowe młodzież i nauczycielstwo brnie w błocie". Wiele prac wykonano w modnym ówcześnie i praktykowanym czynie społecznym. Prace wykonywali uczniowie, rodzice a także nauczyciele. Kolejno budowano boisko, wysypywano podwórze, zakładano chodniki wokół szkoły, zagospodarowywano sale szkolne, założono ogródek, zasadzono drzewa. Budynek zaopatrzono w niezbędne instalacje i przygotowano do przyjęcia kolonii letnich.
1958

W 1958 roku obok rozpoczęto...

W 1958 roku obok rozpoczęto budowę bliźniaczej szkoły "czwórki", następnie Gimnazjum nr 2. W 1960 roku szkoła ta została otwarta i opuściła używane dotąd w naszym budynku 4 sale szkolne.
1961

Przykrym wydarzeniem...

Przykrym wydarzeniem dla szkoły była śmierć dotychczasowego kierownika szkoły Edwarda Fydy w 1961 roku. Jego tablica pamiątkowa znajduje się po lewej stronie od wejścia szkoły.
1964

W 1964 roku przeprowadzono...

W 1964 roku przeprowadzono reorganizację, zmieniając szkołę męską na koedukacyjną. Część chłopców, mających parzysty numer domu, odeszła do szkoły nr 4, a do naszej szkoły przyszły dziewczynki, których numery domów były nieparzyste. Naukę 1 września 1964 roku rozpoczęło 615 uczniów.
1966

W 1966 roku po raz pierwszy...

W 1966 roku po raz pierwszy została wprowadzona klasa ósma.
1971

W 1971 roku szkoła miała...

W 1971 roku szkoła miała 961 uczniów. Powstał Kącik Pamięci Narodowej - Martyrologia II wojny światowej, założyła go długoletnia nauczycielka Józefa Stefaniszyn, była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Prężnie działał Szkolny Klub Sportowy, aktywnie pracowały kółka zainteresowań m. in. kółko: "Miłośnika Ziemi Sądeckiej".
1980

W nowym roku szkolnym...

W nowym roku szkolnym 1980/81 wprowadzono nauczanie języków obcych zachodnioeuropejskich: j. niemieckiego i j. angielskiego, objęto nim uczniów klas V-VIII. W 1980 roku w szkole powstał związek zawodowy NSZZ Solidarność, któremu przewodniczyła Alicja Rzęsikowska.
1981

W roku szkolnym 1981/82...

W roku szkolnym 1981/82, w czasie wprowadzenia stanu wojennego, dzieci naszej szkoły otrzymały dary z Norwegii i Czech, m.in. obuwie, odzież, zeszyty.
1983

W szkole działał teatrzyk...

W szkole działał teatrzyk dziecięcy "Mrówki", który otrzymał nagrodę publiczności na I Sądeckich Konfrontacjach Amatorskich Teatrów "Skat'82". W 1983 "Mrówki" zdobyły na I Ogólnopolskim Forum Teatrów Szkolnych I nagrodę - Złotą Maskę i radiomagnetofon.
1984

1984 roku szkoła uroczyście ...

1984 roku szkoła uroczyście obchodziła 400-lecie śmierci Jana Kochanowskiego - patrona naszej szkoły oraz 30-lecie budynku szkoły. W latach osiemdziesiątych aktywnie działały: Koło Miłośników Nowego Sącza i Koło Filatelistyczne. Dzięki umowie jaką zawarła szkoła z PKL w Chrzanowie, w zamian za udostępnienie budynku na kolonie letnie i zimowe, zakład ten doprowadził ciepłą wodę, wyremontował sanitariaty, częściowo pomalował szkołę. Z okazji uroczystości związanych z 80-tą rocznicą nadania szkole imienia Jana Kochanowskiego ufundowano tablicę pamiątkową przedstawiającą popiersie poety, które znajduje się w hallu szkoły. W miesiącu Pamięci Narodowej w 1987 roku nasza szkoła przygotowała "Apel Pokoju" dla całej młodzieży sądeckiej przy Pomniku Ofiar Faszyzmu nad Kamienicą.
1989

Słynny z przemian w naszym kraju...

Słynny z przemian w naszym kraju rok 1989, przyniósł pewne zmiany w życiu szkoły, co znalazło swoje odzwierciedlenie w Kronice Szkoły. Zmienił się harmonogram imprez i ich charakter. Odtąd uroczyście obchodzi się: Dzień Odzyskania Niepodległości - 11 listopada i rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W szkole powieszono krzyże, uroczyście poświęcone wraz ze sztandarem. Po raz pierwszy - w okresie świątecznym - odbyło się spotkanie grona nauczycielskiego i księży z kościoła św. Małgorzaty na wspólnym "opłatku", połączone z życzeniami i kolędowaniem.
1990

W 1990 roku wprowadzono...

W 1990 roku wprowadzono znów religię do szkół. Ze względu na długi czas nauki i małą liczbę klas ks. proboszcz z parafii św. Małgorzaty odstąpił naszej szkole sale w budynku parafialnym, gdzie znalazły lokum klasy pierwsze i jedna trzecia. W roku szkolnym 1990/91 szkoła liczyła rekordową ilość oddziałów.
1991

W roku szkolnym 1991/92...

W roku szkolnym 1991/92 funkcję dyrektora szkoły objęła, wybrana po raz pierwszy w wyniku konkursu, mgr Halina Węgrzyn.
1992

Uroczystości 100-nej rocznicy...

Uroczystości 100-nej rocznicy założenia szkoły rozpoczęły się 14 października 1992 roku uroczystą mszę w Bazylice pod wezwaniem św. Małgorzaty. W obecności 350 zaproszonych gości, nauczycieli i około tysiąca uczniów w dniu święta odbyło się widowisko historyczno-literackie. Na tę okoliczność założono "Złotą Księgę obchodów 100-lecia szkoły". W ramach imprez w szkole odbyła się wystawa plastyków, mieszkających na naszym osiedlu, m.in. Pani Grażyny Kulig, która kilka lat później namalowała do sali historycznej obrazy-witraże, przedstawiające szczątki Kazimierza Wielkiego i św. Stanisława Biskupa.
1994

W 1994 roku ks. dr Stanisław...

W 1994 roku ks. dr Stanisław Lisowski dokonał poświęcenia budynku szkoły.
1998

1 września 1998 roku...

1 września 1998 roku w wyniku konkursu dyrektorem szkoły został mgr inż. Andrzej Hasslinger. W związku z utworzeniem Szkoły Podstawowej nr 21, w której funkcję dyrektora objęła mgr Halina Węgrzyn, z naszej szkoły odeszło 20 nauczycieli.
1999

Rok szkolny 1999/2000...

Rok szkolny 1999/2000 stał się pierwszym rokiem reformy oświaty, w wyniku której nasza szkoła stała się 6-letnią szkołą podstawową. Zmieniły się programy nauczania i podręczniki. Lekcje prowadzone były w budynku głównym przy ul. Szkolnej, w budynku filialnym przy ul. Kochanowskiego i w budynku Gimnazjum nr 2 (dawna SP4, której uczniów przejęliśmy). Do naszej szkoły przeszła część nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 4.
2000

W czerwcu 2000 roku ...

W czerwcu 2000 roku odeszły ostatnie klasy ósme, kończąc ostatecznie historię 8-letniej szkoły podstawowej.
2004

We wrześniu 2004r. w ramach...

We wrześniu 2004r. w ramach projektu "Pracownia komputerowa w szkole podstawowej 2004" otrzymaliśmy nową, piękną pracownię komputerową. Dotychczasowy sprzęt przeniesiono do 10 sal lekcyjnych. Dalszej rozbudowie uległa również szkolna sieć komputerowa, dzięki czemu możliwe stało się podłączenie wszystkich komputerów w obydwu naszych budynkach (pracownie komputerowe, sale lekcyjne, oddział przedszkolny, biblioteka, pokój nauczycielski, administracja) do sieci Internet.
2017

W wyniku reformy edukacji...

W wyniku reformy edukacji, rozpoczęto wygaszanie gimnazjów i wydłużanie nauki w szkołach podstawowych. Pojawiły się VII klasy i pierwsi uczniowie uczący się w nich według nowej podstawy programowej i z nowych podręczników. Od września 2017 roku klasy gimnazjalne z Gimnazjum nr 2 zostały przypisane do naszej szkoły. Od tego momentu nasza szkoła posiada dwa bliźniacze budynki.
2019

Sale lekcyjne przy...

Sale lekcyjne przy ul. Kochanowskiego (filia) zostały przekazane Zespołowi Szkół nr 4.
2021

W 2021 roku została nam...

W 2021 roku została nam przekazana pełnowymiarowa hala sportowa, która znajduje obok naszej szkoły.
Save
Cookies user prefences
We use cookies to ensure you to get the best experience on our website. If you decline the use of cookies, this website may not function as expected.
Accept all
Decline all
Read more
Analytics
Tools used to analyze the data to measure the effectiveness of a website and to understand how it works.
Google Analytics
Accept
Decline
Functional
Tools used to give you more features when navigating on the website, this can include social sharing.
Joomla!
Accept
Decline
BCMath lib not installed. RSA encryption unavailable