POLSKIE SZLAKI LITERACKIE (szlaki opracowane przez Autorów projektu readingmalopolska.pl, Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu). Śladami pisarzy, pisarek, kryminałów, współczesnego reportażu i wiele innych. Na weekend, na tydzień, na dwa. Sami możecie odkryć największe tajemnice waszych literackich ulubieńców.
MAŁOPOLSKA
• Szlak literatury dziecięcej
Trasa wycieczki: Rudawa – Kraków – Wieliczka – Sucha Beskidzka – Rabka – Rytro – Niedzica – Zakopane
Wiecie gdzie mieszkał mały jelonek Rogaś? Jak Sienkiewicz poznał Stasia Tarkowskiego? Gdzie tak naprawdę znajduje się Solilandia – tajemnicza kraina Soliludków? I jaka jest prawdziwa Historia żółtej ciżemki? Wszystkiego dowiedzie się wędrując właśnie tym szlakiem.
• Szlak literatury żydowskiej
Trasa wycieczki: Kraków – Brzesko – Tarnów – Nowy Sącz
Jak nazywał się znany na całym świecie bard z krakowskiego Kazimierza? W której synagodze straszy? Gdzie można kiedyś było kupić gorące kasztany? Dowiemy się tego, zwiedzając Małopolskę szlakiem literatury żydowskiej.
• Literaci na letnisku
Trasa wycieczki: Pieskowa Skała – Pławowice – Rudawa – Śledziejowice – Lubomierz
Który dwór gościł w 1928 roku wszystkich największych ówczesnych poetów? Co Wisława Szymborska robiła na wakacjach w górach? Dlaczego w Śledziejowicach Gałczyńskiego nazywano kotem? W drogę! A wszystko stanie się jasne.
• Szlak Festiwale i nagrody literackie
Trasa wycieczki: Kraków – Ciężkowice – Krzeszowice – Oświęcim – Nowy Sącz
Dzięki wycieczce poznamy kulisy takich festiwali, jak: Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka czy Krzeszowicki Festiwal Czycza. Podążymy szlakiem nagród literackich jak Nagroda im. ks. Bolesława Kumora, Ogólnopolska Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego. A także odwiedzimy Aleję Pisarzy w Oświęcimiu.
• Szlak kobiet
Trasa wycieczki: Pławowice – Goszyce – Kraków – Sucha Beskidzka – Kwiatkonowice – Zakopane
Na trasie zwiedzimy m.in. klasycystyczny pałac, w którym spotykały się m.in. Anna Iwaszkiewiczowa, Maria Jasnorzewska-Pawlikowska. W Goszycach – jeden z najstarszych, drewnianych dworów, który jest środowiskiem Tygodnika Powszechnego oraz wielu wybitnych literatów: Czesława Miłosza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Kazimierza Wyki. Sucha Beskidzka – miejscem odpoczynku i zamieszkania Marii Konopnickiej. W krakowskim Domu Literatów mieszkały m.in.: Wisława Szymborska, Anna Świrszczyńska, Halina Poświatowska.. W ogrodzie Kossakówki spędzały swoje dziecięce lata wnuczki Juliusza Kossaka, Maria Jasnorzewska-Pawlikowska (Lilka), Magdalena Samozwaniec oraz Zofia Kossak-Szczucka. Na Kozińcu w stylu zakopiańskim znajdziemy dom „Pod Jedlami”, zaprojektowany w 1897 roku przez Stanisława Witkiewicza. Dom pracy twórczej „Astoria” to miejsce tymczasowego pobytu Wisławy Szymborskiej. To właśnie w „Astorii” 3 października 1996 roku dosięgły ją wieści o przyznaniu Nagrody Nobla.
Więcej tras wycieczek znajdziecie w opracowaniu: Podróże po literaturze. Na tropie polskich szlaków literackich na stronie https://www.gandalf.com.pl/blog/podroze-po-literaturze/
Mapki i opisy szlaków zamieszczone są na stronie: http://readingmalopolska.pl
Źródła:
http://www.readingmalopolska.pl/pl/
https://www.gandalf.com.pl/blog/podroze-po-literaturze/