Górą książki, wydruki i… własne notatki!
Badania wskazują, że lepiej zapamiętujemy tekst, który jest wydrukowany, a już najlepiej taki, który sami napisaliśmy odręcznie. Dlatego wcale nie jest bez sensu polecenie nauczyciela, by uczeń który był nieobecny na lekcjach, przepisywał ręcznie zapiski z lekcji w zeszytach, a nie kserował bezmyślnie cudze notatki. Nie uczmy się z cudzych notatek i nie wpatrujmy się tępo w monitor komputera. Doświadczeni korektorzy wolą czytać korekty po wydruku, a nie na monitorze. Dlatego, jeżeli przygotowujesz referat, prezentację lub jakąś pracę napisaną na komputerze, zanim przekażesz tekst nauczycielowi, wydrukuj go i sprawdź błędy na kartce. Sam się przekonasz, że zauważysz ich więcej niż na ekranie.
Powtarzać, nie ma innej rady!
Nawet nauczyciele sami przyznają, że zapominają treść lektur, słówka, daty, jeżeli ich nie powtarzają. Dlatego nie ma innej rady, jeżeli chcesz pamiętać materiał z polskiego czy historii, musisz go często powtarzać. Ale jak? Wielu osobom pomagają własne notatki i podkreślenia w zeszytach i książkach. Pamiętaj jednak, by nie podkreślać i nie przepisywać całego tekstu, tylko najważniejsze fakty, daty, nazwy.
Niech żyją fiszki!
Czyli małe karteczki z najważniejszymi notatkami. Jak powinny wyglądać? Przede wszystkim powinny być bardzo skrótowe. Warto opracować własny system sporządzania fiszek. Przykład fiszki z chemii: po jednej stronie kartki piszemy nazwę związku chemicznego – po drugiej stronie zapisujemy wzór tego związku i reakcję w wyniku, której ona powstaje. Gdy mamy przygotowany zbiór takich fiszek – losujemy jedną z nich czytając jedną stronę. Z pamięci próbujemy odgadnąć treść drugiej strony. W ten sam sposób wiele osób uczy się języków obcych. Po jednej stronie słówko lub zwrot czy idiom, po drugiej stronie polska wersja. Nauczyciele języka polskiego zalecają robienie fiszek z lektur. Warto na nich zapisywać imiona, nazwiska bohaterów, ich drzewa genealogiczne itp. Jeżeli mylimy lektury i postaci z różnych epok, warto zastosować system kolorów i np. wszystkie lektury z pozytywizmu opracować zielonym kolorem, z Młodej Polski niebieskim itp. Można też zastosować różnokolorowe karteczki, na których piszemy. Jeżeli po raz kolejny będziemy mieli wątpliwość, z jakiej epoki jest dany wiersz, może w pamięci „wyświetli się” nam niebieska lub zielona fiszka … Zwłaszcza, jeżeli jesteśmy wzrokowcami.
Rozmowa, ruch, śpiewanie wierszy
Są też osoby, którym w powtarzaniu materiału pomoże żywy „przepytywacz”. On zadaje pytania i sprawdza nasze odpowiedzi w zeszycie lub książce (można tak uczyć się we dwójkę zmieniając się rolami co jakiś czas). Ruchowcom, przy powtarzaniu wierszy, fragmentów tekstów, nazw, pomoże wykonywanie rytmicznych ruchów, np. recytowanie podczas biegu czy chodzenia po pokoju.
Wnioski!
1. To, co przepiszesz ręcznie, zapamiętasz lepiej niż to, co sfotografujesz albo skserujesz.
2. To, co napiszesz ręcznie, zapamiętasz lepiej niż to co zapiszesz w komputerze.
3. Lepiej zapamiętasz tekst przeczytany na papierze niż tekst czytany na monitorze.
4. Błędy w napisanym w komputerze referacie łatwiej dostrzeżesz na wydruku.
5. Fiszki pozwolą ci łatwiej zapamiętać i powtórzyć materiał.
6. Angażuj wszystkie zmysły w zapamiętywaniu tekstów.
Źródło:
Victor : Gimnazjalista 2014 nr 4 s. 34-35
https://rosnijwsile.pl/jak-lepiej-sie-uczyc-skuteczne-sposoby-na-nauke/
https://www.sposobnawszystko.pl/10-skutecznych-sposobow-na-efektywna-nauke/