Jeżeli przez większość dnia siedzisz, bo … komputer, telewizor, nauka, wspólne posiłki, czytanie książki to … nie jest dobrze.
Naukowcy alarmują: ciągłe siedzenie, wykonywanie wszystkich czynności w pozycji siedzącej jest zabójcze dla zdrowia, formy fizycznej, sylwetki. Trzeba pamiętać, że to jest pozycja niezgodna z naturą, że nasi przodkowie przed wielu laty tak jak my chodzili, biegali, pracowali, wiele czynności wykonywali na stojąco, ale o wiele mniej siedzieli. A jeżeli już to nie na takich wygodnych, mięciutkich krzesełkach czy fotelach, ale na twardych ławach czy na ziemi. Więcej prac fizycznych wykonywali, ruszali się bez przerwy, bo trzeba było w piecu napalić, a przygotowanie posiłku to też nie było wrzucenie gotowej potrawy do mikrofalówki. Im mniej siedzenia w ciągu dnia, tym lepiej.
Jeżeli jesteś typem ruchliwym, który nie umie wysiedzieć w jednym miejscu i od biurka wstaje co chwilę, aby zrobić parę kroków, to – z punktu widzenia fizjologii – jesteś szczęściarzem. Twój organizm sam ci mówi: „Nie siedź, wstań!”
Dlaczego ciągłe siedzenie jest tak niekorzystne?
Jest zabójcze dla kręgosłupa:
• Fatalnie wpływa na krążenie – nogi ciągle w dole, bez ruchu, który pobudzałby krążenie i sprawiał, że krew sprawnie „wraca” do serca;
• Sprzyja otyłości (bo brak ruchu) i odkładaniu się tkanki tłuszczowej na pośladkach, udach (tam, gdzie jest uciskana, przyrasta podwójnie!);
• Przyczyna cellulitu i żylaków.
Niestety, zła wiadomość jest też taka, że nawet jeżeli zwiększysz aktywność treningową, to w niewielkim stopniu poprawi to sytuację, o ile nie zmienisz siedzącego trybu życia.
Wprowadź w życie plan walki z siedzeniem!
• Zastanów się, których czynności nie musisz wykonywać na siedząco. Tak naprawdę siedzieć musisz tylko przy biurku, gdy piszesz w zeszycie albo na komputerze i przy stole, podczas spożywania posiłków.
• Możesz chodzić, kiedy rozmawiasz przez telefon, piszesz SMS-y, powtarzasz wiadomości do sprawdzianu.
• Na pewno nie musisz siedzieć, gdy porządkujesz rzeczy w swojej szufladzie czy szafie. A może połączysz je z ćwiczeniami? Wspięcia na palcach, przysiady, skłony. Albo włącz muzykę i zrób to … tanecznie.
• Kiedy chcesz zapytać o coś mamę, wstań i idź do niej, a nie krzycz, siedząc przy biurku. Po pierwsze będzie to grzeczniejsze, a po drugie zdrowsze.
• Doskonałym rozwiązaniem jest funkcjonowanie z krokomierzem, który rejestruje, ile kroków zrobiłeś danego dnia. Mobilizuje do większej aktywności.
• Zapomnij o windzie, używaj schodów.
• Kiedy masz czas i pogoda dopisuje, wydłuż drogę do sklepu, szkoły, biblioteki albo obejdź osiedla dookoła.
• Nie siedź w autobusie, bo po pierwsze są inne osoby, którym bardziej to miejsce się przyda, a po drugie możesz wykorzystać ten czas aktywnie. Jak? Trzymając się drążka, poćwicz wspinanie się na palcach (genialne ćwiczenie na łydki, zwłaszcza z obciążeniem plecaka) albo napinanie mięśni brzucha czy pośladków. Napnij, przytrzymaj kilka sekund, puść. Zobaczysz, że po kilku tygodniach od wprowadzenia takiego nawyku efekty będą naprawdę widoczne.
Pamiętaj jednak, że twoim celem nie jest porzucenie obowiązków domowych i szkolnych na rzecz nieustannego ruchu. Nie! Twoim celem jest sprytne znalezienie zdrowych pozycji i sposobów wykonania dla wielu codziennych czynności. Czyli jak najczęstsze zastępowanie tego paskudnego niezdrowego siedzenia innymi pozycjami, a nawet umiarkowaną aktywnością fizyczną.
Źródło:
Victor Gimnazjalista 2015 nr 3 str. 26
https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/dlugie-siedzenie-powoduje-problemy-ze-zdrowiem