Dziś jest Prima Aprilis, bo się pomylisz. Temu to tylko żarty w głowie - to powiedzonko stare, jak świat. Dziś masz prawo robić psikusy.To dzień żartów! Pamiętajmy jednak, że nie można wymyślać żartów obraźliwych i niestosownych, aby nikomu nie było przykro. To jest wesoła zabawa, pełna humoru i śmiechu.
Co to znaczy?
Prima Aprilis, w dosłownym tłumaczeniu z łaciny, oznacza „pierwszy kwietnia”. Polega na celowym wprowadzaniu w błąd i nabieraniu innych, w taki sposób, by uwierzyli w coś nieprawdziwego. To dzień, w którym trzeba szczególnie uważać. Zapewne czekają nas dziś żarty ze strony rodziny i znajomych. Współcześnie do zabawy primaaprilisowej włączają się również media. By trudniej było odkryć zmyślone informacje, przeplatają je z prawdziwymi newsami.
Skąd pochodzi zwyczaj?
Pochodzenie zwyczaju primaaprilisowego nie jest do końca wyjaśnione. Wywodzi się on najprawdopodobniej z jednego z kwietniowych świąt rzymskich Cerealiów . Obchodzone było 19 kwietnia, podczas którego proszono boginię urodzaju - Cererę - o prima aprilis, czyli urodzajny kwiecień. Według innej teorii – ze święta na cześć bożka śmiechu i wesołości, przypadającego na 1 kwietnia, kiedy Rzymianie obchodzili Nowy Rok.
Wiadomo jednak, że Prima Aprilis zaczął być popularny już w średniowieczu
Na przestrzeni wielu wieków pierwszego kwietnia opowiadano zmyślone historie, robiono przeróżne dowcipy i naigrawano się z naiwnych, bądź nieostrożnych ludzi. Dzień ten był uważany za niepoważny i starano się nie robić w nim żadnych ważnych rzeczy.
We Francji na dworze króla Ludwika XIII odbywały się w tym dniu wesołe zabawy, polegające na wzajemnym wprowadzaniu się w błąd. Monarcha nie tylko zezwalał na różne psikusy, ale także sam chętnie brał w nich udział, przebierając się na przykład, za wieśniaka.
Prima Aprilis współcześnie - świat
Dzisiaj święto obchodzi się w całej Europie, chociaż nie wszędzie tego samego dnia i pod tą samą nazwą. Hiszpanie robią sobie żarty nieco wcześniej: 28 grudnia w Dniu Świętych Niewiniątek. Anglicy wprawdzie obchodzą to święto 1 kwietnia, ale nazywają je Dniem Głupca. Oryginalni są także Francuzi - prima aprilis to u nich poisson d'avril, co dosłownie znaczy: kwietniowa ryba. Nazwa nawiązuje do przypinania do pleców kartki z rybą wtedy, kiedy się kogoś nabierze (zwyczaj znany może być również we Włoszech – Pesce d’aprile). Kraje germańskojęzyczne zwykle nazywają go po prostu 1 kwietnia, a żarty wykonane tego dnia – „Aprilscherz”. W Rosji Prima Aprilis funkcjonuje zaś jako „Dzień śmiechu”.
Prima Aprilis – w Polsce
Do Polski Prima Aprilis przywędrował z Zachodu w XVI wieku. Tego dnia zajmowano się robieniem dowcipów oraz opowiadaniem zmyślonych historii. W XVII w. polski poeta Wacław Potocki pisał:
„Prima Aprilis, albo najpierwszy dzień kwietnia,
Do rozmaitych żartów moda staroletnia.
Niejeden się nabiega, nacieszy, nasmęci
Po próżnicy, przeto go zawsze mieć w pamięci.(…) Prima Aprilis.
Psikusy w Prima Aprilis powinny być nieszkodliwe, choć z założenia należy je wybaczać. Nikt nie powinien się za to obrażać. Powinniśmy pozostać czujni. Żartownisie tylko czekają na naszą nieuwagę. Prima Aprilis najcieplejsze uczucia budzi w dzieciach, które wzajemnie robią sobie psikusy i konkurują z rówieśnikami, w taki sposób, by udało im się nabrać lub wprowadzić w błąd jak najwięcej osób.
Zgodnie z tradycją – unikamy również podejmowania wszelkich ważnych decyzji w Prima Aprilis, a każde wypowiedziane przez nas słowo budzi wątpliwości co do jego prawdziwości. Nic w tym dziwnego – w końcu 1 kwietnia nikt nie chciałby się pomylić.
Z pewnością uda nam się kogoś nabrać! Warto też spróbować nieśmiertelnych żartów, jak chociażby zwrócenie komuś uwagi na to, że ma coś na spodniach. Nawet proste i niewinne dowcipy mogą nam sprawić satysfakcję, że kogoś udało nam się nabrać.
Życzymy wesołego i pełnego radości oraz śmiechu dnia. Niech dobry humor dziś was nie opuszcza, a żarty i psikusy niech się was trzymają. Pozdrawiamy.
Zachęcam do obejrzenia bajki pt. PRIMA APRILIS - SERIA: PRZYGODY BOLKA I LOLKA
https://www.youtube.com/watch?v=oZcEtYjJlJI
Źródło:
https://podroze.se.pl/aktualnosci/prima-aprilis-skad-pochodzi-ten-zwyczaj-jak-obchod/2247/
pl.wikipedia.org › wiki › Prima_aprilis
wiadomosci.onet.pl › Kraj