MOK - Czarodziejskie słowa

D. Majoch-Grabowska

" Zwykłe - niezwykłe słowa: PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ."

30 listopada dzieci z klas "zerowych" obejrzały w Miejskim Ośrodku Kultury interesujący i pouczający spektakl teatralny pt. "Czarodziejskie słowa". Bohaterem spektaklu jest Księżniczka będąca długo oczekiwanym dzieckiem Króla i Królowej. Jej narodziny obarczone zostały tajemniczą przestrogą:" Jeśli przed swoim ślubem trzykrotnie obrazi kochających ją ludzi, ściągnie na siebie nieszczęście". Czas płynie, dziewczynka rośnie otoczona miłością i dostatkiem. Nie docenia tego jednak. Staje się nieposłuszna i rozkapryszona. Przestroga się spełnia. Księżniczka nie chce używać podstawowych zwrotów grzecznościowych (proszę, przepraszam. dziękuję). Odkrywa ich siłę dopiero w trakcie zmagań ze złymi postaciami: Zbójem, Czarownicą, Smokiem - jak to w bajkach bywa. Oglądając spektakl dzieci zauważyły, że proste ale często zapomniane przez nas słowa: PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ zmieniły egoistyczną Księżniczkę w osobę bardzo wrażliwą i szlachetną. Uprzejme zachowanie wobec każdego człowieka może dokonać cudów, a znajomość tych trzech czarodziejskich słów ułatwia życie i pomaga pozyskać przyjaciół. O czym przekonała się również główna bohaterka spektaklu - Księżniczka. Spróbujmy zatem częściej używać wobec siebie tych zwykłych - niezwykłych słów, a świat stanie się zdecydowanie lepszy.