Oczyszczacz powietrza

D. Majoch-Grabowska

"Człowiek myślący, że jest pępkiem tego świata zapomniał o jednym: gdy gatunek ludzki wyginie, przyroda przetrwa, gdy zginie przyroda , ludzie wymrą".

W roku szkolnym 2017/2018 dzieci z klas "zerowych" uczestniczyły w szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej dotyczącej zanieczyszczenia i ochrony powietrza. W związku z tym w miesiącu wrześniu w salach klas "zerowych" pojawił się oczyszczacz powietrza. Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pod nazwą "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze" współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej. Model AirClinic K07 o następujących parametrach:

• Wydajność oczyszczacza  388 m3/h
  • CARD (współczynnik dostarczania czystego powietrza) 331,9 m3/h
  • Filtry: wstępny z węglem aktywnym  i HEPA klasy H13. Filtr HEPA jest zbudowany z polipropylenu
  • Głośność na najwyższym trybie pracy: 55 dB
  • Pobór mocy na najwyższym trybie pracy: 80,2 W
  • Tryb pracy automatyczny działający w oparciu o czujnik, który dostosowuje pracę urządzenia do panujących w pomieszczeniu warunków
  • Posiada blokadę rodzicielską

W związku z pojawieniem się w sali oczyszczacza powietrza zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci poznały przyczyny powstawania smogu, wykonały transparent " Kochasz dzieci nie pal śmieci" oraz ekologiczne hasła. Słuchały piosenek o czystym powietrzu. Dzieci bardzo szybko chłonęły wiedzę i nabierały pozytywnych, proekologicznych postaw. Wiedzą że zanieczyszczone powietrze to nie tylko złe samopoczucie, to również problemy z zapamiętywaniem, depresją, astmą, alergią, sercem, a nawet chorobami nowotworowymi. Miejmy nadzieję, że zajęcia im się podobały, a zdobytą wiedzę przekażą swoim rodzicom i dziadkom. "KOCHASZ DZIECI NIE PAL ŚMIECI".