Żołnierz niezłomny – kpt. Stefan Kulig

WioLeg

16 czerwca w naszej szkole gościł  kpt. Stefan Kulig (jeden z trzech żyjących jeszcze na Sądecczyźnie „żołnierzy niezłomnych”, walczący w ZWZ, AK, potem w PPAN, więzień obozów koncentracyjnych, a po wojnie działacz konspiracyjny przeciwko stalinowskiemu reżimowi – dwukrotnie aresztowany przez UB i skazany na 5 lat więzienia za przynależność do PPAN) oraz p. Jan Ruchała z sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Uczniowie kl. VIb w wielkim skupieniu słuchali o latach okupacji hitlerowskiej i czasach powojennych.

Ogromne wzruszenie towarzyszyło kapitanowi, kiedy wspominał, m.in. życie w obozach koncentracyjnych, przesłuchania przez UB czy więzienną niedolę, toteż  p. Ruchała często kontynuował wypowiedź, wzbogacając ją cennymi informacjami popartymi dokumentacją. Wzruszenie udzieliło się także szóstoklasistom, zwłaszcza wtedy, gdy zobaczyli na ręce numer obozowy (95664). Poza tym świadomość, że p. Kulig był w ich wieku (13 lat) w momencie wybuchu wojny, zmuszała do zadumy.

Taka atmosfera trwała już do końca spotkania. Wspólne zdjęcie i pożegnalny uścisk dłoni zakończył niezwykłą wizytę.

Pan Kulig jest „żywą lekcją historii” i świadectwem na to, że wiara i miłość do Ojczyzny pomogły mu przetrwać.
Jesteśmy wdzięczni, że zechciał podzielić się z nami tymi smutnymi przeżyciami. Dziękujemy Gościom za  niezapomniane chwile, które pozostaną nam w pamięci.

Podziękowania należą się również p. M. Tyliszczak - Słyś i uczniom kl. VIb za przygotowanie tego wyjątkowego spotkania.

Dziś nie musimy walczyć, pamiętajmy jednak o tych, którzy poświęcili się, byśmy mogli żyć w wolnym kraju!