Z pewnością zauważyliście, że od kilku dni nad wejściem do szkoły "wita" nas wyświetlacz informujący o wartości stężenia pyłu PM 2,5 w okolicy szkoły. PM 2,5, czyli pył zawieszony (particulate matter), są to bardzo małe cząstki o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra, które mogą dostać się do dróg oddechowych, a stamtąd przeniknąć do krwi i zostać rozprowadzone po całym organizmie, zakłócając pracę ważnych organów.
To czym oddychamy wpływa w istotny sposób na funkcjonowanie, jakość i długość życia każdego z nas. PM 2,5 to tylko jedna z niebezpiecznych substancji tworzących otaczający nas, szczególnie o tej porze roku, smog. Najważniejszą przyczyną powstawania smogu w Polsce jest tzw. "niska emisja" (nazwa wzięła się nie od niskiego poziomu zanieczyszczeń, ale od niskich kominów),
czyli spaliny pochodzące z pieców, kotłów i kominków na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Często w piecach niespełniających żadnych norm emisyjnych spalany jest węgiel, drewno, a nierzadko śmieci. Wynik podawany w mg/m3 oznacza, że w 1 m3 powietrza jest np. 64 mikrogramów pyłu. Według Światowej Organizacji Zdrowia o czystym powietrzu możemy mówić, gdy stężenie pyłu PM2,5 nie przekracza 25mg/m3, podobne normy oczywiście dotyczą innych zanieczyszczeń powietrza.