Katalonia i Lazurowe Wybrzeże zdobyte :)

WYJAZD EDUKACYJNY:

HISZPANIA, FRANCJA, MONAKO

"Podróże to jedna z rzeczy,

na które wydajemy pieniądze,

a stajemy się bogatsi."

Końcem maja, jak co roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zagranicznym wyjeździe edukacyjnym. Podczas kilkudniowego wyjazdu młodzież naszej szkoły zwiedziła najpiękniejsze miejsca Katalonii, Niceę we Francji oraz Monako.

Na początek zobaczyliśmy wspaniałą, przepięknie położoną bazylikę klasztoru benedyktyńskiego MONTSERRAT, gdzie przybywają pielgrzymi z całego świata, by pokłonić się przed posągiem Czarnej Madonny - Patronki Katalonii.

Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam rejs statkiem z przeszklonym dnem do przepięknego miasteczka TOSSA DE MAR – podczas którego mogliśmy podziwiać skaliste wybrzeże Costa Brava oraz podglądnąć życie w Morzu Śródziemnym: roślinność, podwodne skały oraz egzotyczne ryby.

W FIGUERES, odwiedziliśmy muzeum SALVADORA DALI, w którym prezentowane są prace tego niezwykłego artysty. Muzeum znajduje się w dawnym Teatrze Miejskim, na którego ruinach Dali stworzył największy surrealistyczny obiekt na świecie pełniący jednocześnie funkcje jego grobowca.

W stolicy Katalonii- BARCELONIE, spacerowaliśmy słynnymi alejami Las Ramblas obok Plaza Real do Teatro del Liceo - drugiego po La Scali /pod względem wielkości/ historycznego teatru w Europie, zobaczyliśmy do Palacio Guell-wybitne dzieło Gaudiego. Spacerowaliśmy dzielnicami: Gotycką i Katedralną Wśród niezliczonych zabytków Barcelony zobaczyliśmy Katedrę Św. Eulalii, wspaniały przykład sztuki gotyckiej, jedną z najokazalszych budowli sakralnych w Europie oraz będący w budowie kościół Sagrada Familia, który pomimo, że nieukończony - stał się już wizytówką Barcelony.

Gratką dla kibiców było zwiedzanie słynnego Stadionu CAMP NOU, na którym rozgrywa swoje mecze FC Barcelona - symbol i narodowa duma Katalończyków.

W przepięknej GIRONIE spacerowaliśmy plątaniną wąskich uliczek i zaułków tego zabytkowego miasta , zobaczyliśmy kolegiatę St. Felix, zwiedziliśmy katedrę ze wspaniałą Capilla Mayor, w której podziwiać można wielki ołtarz pokryty płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z Nowego Testamentu. W muzeum katedralnym zobaczyliśmy m.in. słynną tkaninę "Stworzenie Świata".

Ogromne wrażenie zrobiła na nas francuska NICEA, corocznie odwiedzana przez niezliczone rzesze turystów, podczas spaceru Promenade des Anglais podziwialiśmy przepiękne krajobrazy Lazurowego Wybrzeża, weszliśmy na dawne wzgórze zamkowe, skąd rozpościera się wspaniały widok na całe miasto.

Na koniec naszego wyjazdu odwiedziliśmy KSIĘSTWO MONAKO, jedno z najmniejszych, zarazem najzamożniejszych państw na świecie. Zobaczyliśmy Katedrę Św. Mikołaja, w której pochowano wielu członków rodziny Grimaldich, między innymi zmarłą tragicznie Księżną Grace oraz Księcia Rainiera, Pałac Książęcy Grimaldich, oficjalną siedzibę rodu od 1297 roku. Późnym wieczorem przespacerowaliśmy się wzdłuż portu, zobaczyliśmy miejsce gdzie każdego roku startują zawodnicy Formuły 1, przeszliśmy do MONTE CARLO z jego wspaniałymi hotelami, Centrum Kongresowym oraz Kasynem Garnier, któremu malutkie państwo zawdzięcza swoje bogactwo i sławę.

Program naszego wyjazdu był bardzo bogaty, ale nie zabrakło nam czasu na odpoczynek i plażowanie w przepięknych kurortach Costa Brava: Lloret de Mar i Tossa de Mar. Niezapomniane wrażenia, widoki zapierające dech w piersiach, wspaniała atmosfera i dobra zabawa- to wszystko było naszym udziałem w ostatnim tygodniu maja. Zdecydowana większość uczestników wyjazdu najprawdopodobniej złapała bakcyla podróżowania, gdyż już myśli o kolejnym wyjeździe. Ryszard Kapuściński napisał kiedyś:

"Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej."

Chyba wielu z nas jest już nią zarażonych, ale na szczęście nie jest to groźne :)

Organizatorzy wyjazdu:

Urszula Czerwenka-Kędzior