13 grudnia w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w ramach projektu "Śladem sądeckich społeczników…" przeprowadziliśmy ostatnią w tym roku grę terenową, przybliżającą postacie i wydarzenia, które przyczyniły się do tego, że żyjemy w wolnej Polsce.
Naszą trasę rozpoczęliśmy od budynku sądeckiego ratusza, gdzie 9 stycznia 1981 rozpoczął się strajk okupacyjny. Następnie udaliśmy się do siedziby "Solidarności" (Pijarska 17 a), gdzie spotkaliśmy się z jej liderem Andrzejem Szkaradkiem. Przybliżył on młodzieży początek organizowania struktur sądeckiej Solidarności, represje stanu wojennego i późniejszą działalność.
Dowiedzieliśmy się o wydawaniu podziemnej prasy (Wiadomości Nowosądeckie), mszach za Ojczyznę, spotkaniach w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Wizyta stała się również okazją do wspomnienia postaci śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który właśnie w siedzibie "Solidarności" miał swoje biuro parlamentarne, jako poseł Porozumienia Centrum z Sądecczyzny w latach 1999-2002.
Bukietem symbolicznych biało czerwonych kwiatów, młodzież podziękowała panu Andrzejowi Szkaradkowi za tę żywą lekcję historii, którą przeniósł nas w klimat lat 80. i przypomniał o najważniejszych wydarzeniach tamtych czasów.
Nasza dalsza trasa wiodła przez miejsca związane z postaciami Lucjana Lipińskiego, Bronisława Pierackiego, Józefa Piłsudskiego, księży Karola Antoniewicza, Jana Sygańskiego oraz Władysława Gurgacza.
Projekt „Śladem sądeckich społeczników w drodze do niepodległości" dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.