Lekcja historii w Muzeum Auschwitz – Birkenau i 40 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża w Wadowicach

J. Rams-Arendarczyk

” To się jednak wydarzyło,

a zatem znowu może się wydarzyć-

oto sedno tego co mamy do powiedzenia”

Primo Levi, więzień Auschwitz

W połowie października klasy gimnazjalne odwiedziły dwa wyjątkowe dla historii Polski i świata miejsca: Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach.

Muzeum Auschwitz – Birkenau to były nazistowski obóz koncentracyjny, wielki cmentarz świata, miejsce, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i wielu innych narodowościach.

Obóz utworzony został przez Niemców w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie.

Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 roku stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” -ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. Niemieccy naziści deportowali do Auschwitz  co najmniej 1,3 mln osób ponad 20 narodowości. 400 tys. z nich zostało zarejestrowanych i osadzonych w obozie koncentracyjnym jako więźniowie. Żydzi stanowili 85% wszystkich deportowanych i 90% ogółu zamordowanych. Spośród 1,3 mln deportowanych do Auschwitz śmierć poniosło co najmniej 1,1 mln.

O historii II wojny światowej młodzież wie już wiele, jednak to właśnie w Oświęcimiu, na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, można na własne oczy zobaczyć dowody zbrodni nazistowskich Niemiec — ruiny krematoriów, komór gazowych i inne pozostałości poobozowe. Wizyta dla gimnazjalistów w tym  autentycznym, wypełnionym potężnym ładunkiem emocji miejscu przyczynia się do lepszego zrozumienia tragedii Holokaustu  i nieludzkich warunków obozowej egzystencji. Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau powiedział kiedyś: „Z każdym rokiem nasza pamięć poddawana jest coraz większej próbie. Z każdym rokiem świadków pamiętających piekło Auschwitz jest wśród nas coraz mniej. Pozostajemy świadomi historii, którą coraz trudniej przekazywać nowym pokoleniom. Pozostajemy wraz z autentycznym Miejscem Pamięci. To ono musi dziś świadczyć i mówić do nas tak, byśmy niemalże słyszeli w tle głosy tych, którzy zamilkli

Dlatego dziś każdy z nas jest zobowiązany do poznania i przekazywania tej historii następnym pokoleniom. Mamy bowiem wielki dług do spłacenia.

Auschwitz porusza emocje każdego odwiedzającego – ale staje się także, zgodnie z wolą Piotra Cywińskiego, "autentycznym Miejscem Pamięci świadczącym i mówiącym do nas tak, że niemalże słychać głosy tych, którzy zamilkli". Milcząc uświadamia nam, że "to się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć" i to jest sedno tego co miejsce to ma nam do powiedzenia. Musimy zatem walczyć o to, by XXI wiek nie powtórzył tej tragedii. To, co zobaczyliśmy w Auschwitz jest dla nas wszystkich przestrogą, że o pokój, tolerancję i wolność trzeba nieustająco dbać. Tolerancja jest  kluczem do pokoju, zrozumienia i poszanowania drugiego człowieka. To, co możemy zrobić tu i teraz, to promować postawy tolerancji w swoim otoczeniu oraz zapobiegać wszelkim przejawom dyskryminacji  i szerzeniu mowy nienawiści.

W drugiej części wycieczki gimnazjaliści odwiedzili Wadowice.

16 października 2018 roku minęło czterdzieści lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża, po bardzo krótkim, trwającym zaledwie 33 dni pontyfikacie Jana Pawła I. To właśnie w tym wyjątkowym czasie uczniowie klas trzecich mieli możliwość odwiedzenia miejsca, gdzie urodził się, spędził dzieciństwo i młodość Jan Paweł II. Sercem muzeum jest mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat. Wewnątrz muzeum znajdują się oryginalne eksponaty związane z rodziną Wojtyłów oraz z życiem księdza, biskupa, kardynała, a na końcu papieża Karola Wojtyły. Dzięki niezwykłej multimedialnej ekspozycji rozmieszczonej na ponad 1000 m² powierzchni, uczniowie mogli zapoznać się z całą drogą życiową św. Jana Pawła II oraz z przesłaniem jakie niesie jego pontyfikat.

Wychowawcy klas gimnazjalnych i opiekunowie