Żywa lekcja historii

WioLeg

6 lutego w naszej szkole gościł Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”. Prowadzący niezwykle barwnie opowiadał klasom IV-VI o rycerstwie w średniowieczu, a starszym uczniom z kl. VII i II – III gimn. o „Długim wieku XIX” (m.in. o powstaniu listopadowym i styczniowym).
Największą atrakcją była prezentacja strojów i uzbrojenia, które stanowiły dokładne repliki tamtych czasów. W role żołnierzy i rycerzy wcielili się nasi uczniowie – wyglądali naprawdę pięknie i dostojnie w historycznych ubiorach! Przekonali się jednak, że zakładanie stroju, przede wszystkim rycerskiego, nie jest proste, a poruszanie się w pełnej zbroi wymaga nie lada zręczności i siły.
Wszystkich zaskoczyły nasze białogłowy  - okazało się, iż nieźle strzelają z kuszy :)
Na koniec goście zaprezentowali walkę. Odgłosy uderzanych szabli, szybkość i zręczność walczących robiły wrażenie.
Podczas zajęć panowała radosna atmosfera, a to za sprawą dowcipu i staropolskiego języka, który rozbawiał do łez nie tylko uczniów, ale i bakałarzy :)

Był to czas dobrej zabawy połączonej z wiedzą historyczną.
Czekamy więc następnego spotkania z historią! :)