Bezpieczeństwo podczas wypoczynku letniego

R. Bednarek

Bezpieczne  wakacje:

Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane takie jak kolonie lub kursy językowe. Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwo i zachowaniu odpowiedniej ostrożności.

Nad morzem

Morze to potężny żywioł, z którym trzeba się liczyć. Pamiętajmy zatem o kilku istotnych regułach:

• Kąpmy się tylko w miejscach dozwolonych i pod opieką dorosłych. Jeśli miejsca strzeże ratownik – zawsze stosujmy się do jego poleceń.

W górach

Jednym z największych zagrożeń w górach jest zmieniająca się w szybkim tempie pogoda. Przed każdą górską wycieczką dowiedzmy się, jakie są przewidywane warunki atmosferyczne!

• Zawsze pamiętajmy o naładowanej komórce z numerem GOPR – 601 100 300.

W Polsce mamy 5 kolorów szlaków:

• czerwony - szlak główny dla danych gór, zwykle prowadzi przez najwyższe i najciekawsze szczyty pasma;
  • niebieski – trasy dalekobieżne, warto planować nimi wyprawy, gdy nie chcemy schodzić z gór i planujemy nocować w schronisku;
  • zielony i żółty – krótkie szlaki, które zwykle krzyżują się z innymi szlakami;
  • czarny – krótkie szlaki dojściowe.

Spacer do lasu lub na łąkę

• Wchodząc do lasu, poruszajmy się po wydeptanych ścieżkach. Każde miejsce wygląda podobnie, więc łatwo się zgubić, chodząc na przełaj. Jeśli dostrzeżemy dzikie zwierzę, nie zbliżajmy się do niego.

Wyprawa rowerowa

• Starajmy się nie podróżować solo.
  • Zawsze jeździmy w kasku.
  • Miejmy przy sobie apteczkę.
  • Sygnalizujmy ręką kierunek, w którym chcemy jechać.

Wejdźcie na platformę naszej szkoły i odszukajcie prezentację „bezpieczne wakacje”:

Życzę zdrowych, bezpiecznych wakacji, do zobaczenia we wrześniu

Czuwaj!

dh. Renata